Víťazstvo dorastu , krásny výkon Peštu. - MKK Slovan Galanta

Víťazstvo dorastu , krásny výkon Peštu.

Napísal: Jiří Kaigl pred ôsmimi rokmi v kategórii: Postrehy zo zápasov. Pripojených: 1 komentár.

26.novembra 2016

Uplynulý víkend dokázali zabodovať len dorastenci. Béčko aj Céčko prehrali v Šali a Áčko stratilo body doma. Galanta ale bola po dlhej dobe svedkom toho aké sú kolky krásny šport keď to niekto vie.

MKK Slovan Galanta – Tatran Spišská Nová Ves 2:6 (3.269–3.357), 11:13 na setové body

V dohrávke 9.kola ELM podľahla Galanta na domácej kolkárni favoritovi zo Spišskej Novej Vsi 2:6. Hostia sa držia na priebežnom 2.mieste extraligovej tabuľky, len o skóre za vedúcou Podbrezovou. Jedinú prehru okúsili hneď v 1.kole, a to veľmi kurióznym spôsobom. Prehrali doma s Vrútkami 3:5, hoci zvalili viac kolkov ako ich súperi. Odvtedy sa vezú na víťaznej vlne a túto sériu sa nepodarilo prerušiť ani Galante. Slovanisti podali solídny vyrovnaný kolektívny výkon, aj keď bez výraznejších čísel, čo však na východniarov nestačilo, pretože v ich radoch koncertoval vynikajúci Jozef Pešta. Legendárny Joky naváľal na ťažkej galantskej dráhe neuveriteľných 643 kolkov, čím zaostal len o 3 kolky za najlepším výkonom Petra Nemčeka. Celkový rekord sa mu síce nepodarilo „opraviť“, no pokoril iné dva rekordy: na dráhe č.1 nahádzal 188 kolkov a celkovú dorážku mal 249, čím o 1 bod prekonal Vilmoša Zavarka. Zjednodušene povedané, o víťazné ťaženie na juhu Slovenska sa postaral práve Pešta. Spišania zvíťazili celkovo o 88 kolov, a on sám vyhral nad súperom o 102!

Prvé štyri súboje boli viac-menej vyrovnané a napínavé. V úvodnom náhode si Jožo Jeriga (544) poradil s Rasťom Bajtošom (518) hlavne vďaka prvej dráhe. Na nej si Galanťan vytvoril pohodlný náskok 29 kolkov, a tento dokázal udržať až do konca. Bajtošovi nesadli galantské dráhy a po väčšinu duelu sa trápil. Jeriga hral solídne, škoda viacerých záhodov, no bod pre družstvo bez väčších problémov získal. Dramatický priebeh mal duel Stana Kupčoka (554) s Peťom Valigurom (557). Prvé dva sety získal hosťujúci hráč. Kupčok hral dobre, no Valigura ešte lepšie, obaja predvádzali peknú hru. Na tretej dráhe sa karta začala obracať. Spišiakovi sa prestalo dariť, čo domácí kapitán využil. Škoda, že v závere trochu zaváhal, no aj napriek tomu šiel do finišu len so 4-kolkovým mankom. Posledný set bol viac o nervoch, ako o nejakom veľkom umení. Kupčokovi v závere duelu chýbal na víťazstvo jeden hod, a tak bod putoval k hosťom. Kuriozitou bolo, že Stanovi sa až tri krát podarilo na jeden hod zvaliť tzv. „sviečky“, no ani tento málo vídaný úkaz mu nedopomohol k víťazstvu. Stav bol teda na body vyrovnaný 1:1 a domáci viedli o 23 kolkov.

Stredná fáza stretnutia bola podobná, ako tá prvá. Akurát že hostia po pekných výkonoch a dobrom finiši brali oba body, čím výrazne naklonili šance na výhru na svoju stranu. Dodo Butko (529) mal trochu smoly. Na prvých dvoch dráhach, ktoré boli veľmi vyrovnané, získal iba pol boda. Jano Pešta (557) vždy v závere setov výborne zabral, čím potvrdil svoje bohaté skúsenosti. V druhe 60-ke už s prehľadom kontroloval a zveľaďoval svoje vedenie. Bod pre Spišskú. Bystrík Horník (552) začal vo veľkom štýle. Potvrdzoval svoju dobrú formu, sebavedomo a s istotou získal v dueli s Davidom Klubertom (567) prvé dva sety pre Galantu. Mladý hráč Spišskej Novej Vsi však má za sebou oveľa viac ťažkých duelov, vrátane reprezentačných, než Bystro. Prepol na vyššie obrátky a súboj sa mu podarilo otočiť. Najmä v poslednom sete to bola veľká dráma. Horník sa nevzdával, no veľkému tlaku súpera napokon neodolal. Hostia pred záverečnými duelmi viedli 3:1 na body a do plusu už mali 20 kolkov.

Záverečná časť stretnutia priniesla krásne kolkárske divadlo v podaní Jozefa Peštu (643). Od začiatku začal svojho súpera Paťa Tummu (541) ničiť, v jeho výkone na prvých troch dráhach by sa nenašla snáď ani jedna chybička. Bolo jasné, že Tumma nebude mať proti ostrieľanému borcovi so Spišskej najmenšiu šancu na úspech. Tento duel bol najmä o tom, či sa Jokymu podarí prekonať niektorý z rekordov. O víťazovi celého stretnutia pri pohľade na hru hosťujúceho hráča nebolo pochýb. A tak diváci, aj tí galantskí, fandili Peštovi a verili, že zvesí z tabuľe Peťa Nemčeka, ktorý drží v Galante rekord 646. Žiaľ, posledná dráha mu nevyšla, a tak sa opravovali „len“ dva rekordy: na dráhe č.1 a v celkovej dorážke. Jozef Pešta 643 (172, 151, 188, 132), do plných 394, dorážka 249. Paťa Tummu potešil aspoň setový bodík z poslednej dráhy. Susedný duel dopadol jednoznačne pre domáceho Žoltiho Polomu (549), ktorý nadelil Štefanovi Benkovi st. (515) „kanára“ a podarilo sa mu získať bod pre Slovan. Poloma sa opäť potrápil viac sám so sebou, ako so súperom, no záverečná dráha v jeho podaní (161) už nemala chybu.
Spišská Nová Ves zaslúžene vyhrala v Galante. Mala vo svojich radoch rozdielového hráča Jokyho Peštu, ktorý zariadil dva body do tabuľky pre hostí a zároveň, snáď ako satisfakciu za prehratý zápas, potešil oko galantského diváka perfektnou hrou. Ukázal, že aj v Galante sa dá zahrať skvelé číslo, ibaže to treba podložiť aj výbornou hrou. O týždeň čaká Slovan záverečný zápas jesennej časti ligy. Na domácej pôde privítajú Galanťania ambiciózny tím z Rakovíc. (Stano Kupčok)

TJ Slovan Šaľa B – MKK Slovan Galanta B 7:1 (3.232–3.017), 16:8 na setové body

Piatok 16:00 resp. 18:00 ako termín zápasu v Šali, dve družstvá hrajúce za sebou, škola, práca, zranenie  to všetko sa podpísalo na zložení zostáv B a C tímov. Domáci hráči od začiatku do konca prevyšovali hostí . Iba nováčik v zostave hostí Pavlišin (535) dokázal zabodovať.

Výsledky našich: Kaigl K. (499), Kivaroth (499), Sedlák (520), Rózsár (474), Száz (490)

TJ Slovan Šaľa C – MKK Slovan Galanta C 4:2 (2.007–1.993), 9:7 na setové body

Céčkari prišli do Šale s ambíciou zvíťaziť a udržať sa na 4.priečke. Bohužiaľ Jaro Nedoma (441) podal jeden zo svojich najhorších výkonov a Kika Hegedűšová (512) nedokázala poraziť výborne hrajúcu súperku a tak Galanta prehrávala 2:0 a 85 kolov.

Všetko sa zdalo byť hotové ale nebolo tomu úplne tak. Janko Ášváni (504) a aj J.Kaigl (536) porazili na prvých troch dráhach svojich súperov a pred poslednou už viedli o 18 kolov. Domáci sa ale zmobilizovali a zahrali svoje najlepšie dráhy. Ášváni ju prehral o 25 kolov,  Kaigl o 7 a družstvo o 14 kolov. Škoda.

MKK Slovan Galanta dorast – MKK Stará Turá dorast 2:0 (1.538–1.491), 4:0 po šprinte

Výkony našich: Rózsár (502), Kivaroth (438), Mazúchová (567), Pitterová (469)


Komentáre

1 | jeriga @ | pred ôsmimi rokmi

aká je krásna hra kolky

Joki Pešta to v sobotu predviedol na plnej čiare. A to napriek tomu, že mnohí kolkári si myslia, že v GA sa nedajú hrať aj veľké čísla........Od­kazujem J. Peštovi, že na vonkajších dráhach dlho nebude mať toľko fandov, ako ich mal v sobotu v Galante! A to aj napriek tomu, že ste boli naši súperi. nech ti to vydrží ešte veľa rokov........

reagovat

Pripojte váš komentár!

Môžete používat Texy! syntaxi.

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.